اخبار

افزایش شدید قیمت طلا و مس در دو ماه گذشته | شبکه طلا و ارز

در دو ماه گذشته هر دو فلز گرانبهای طلا و فلز صنعتی مس رشد بسیار چشمگیری یافته و قیمتشان افزایش قابل توجهی یافت. با وجود تفاوت های بنیادین این دو فلز، دلیل رشد آن ها مشابه با یکدیگر بود.

افزایش شدید قیمت طلا و مس در دو ماه گذشته


در دو ماه گذشته هر دو فلز گرانبهای طلا و فلز صنعتی مس رشد بسیار چشمگیری یافته و قیمتشان افزایش قابل توجهی یافت. با وجود تفاوت های بنیادین این دو فلز، دلیل رشد آن ها مشابه با یکدیگر بود.

می توان گفت دلیل ریشه ای اصلی پشت حرکت مثبت طلا و مس، رکود گسترده و انقباض اقتصادی ایجاد شده از سال 2020 به دلیل بحران اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا است.

از مهم ترین دلایلی که باعث رشد طلا شد، سیاست های مالی سازگار فدرال رزرو و دیگر بانک های مرکزی در سراسر جهان دانست که باعث شد تا اقتصاد جهانی بتواند برای بار دیگر از رکود خارج شود.

از طرف دیگر بسته های گسترده محرک مالی که باعث افزایش بدهی ملی شده و همچنین ترس تورمی به وجود آمده به دلیل بازگشایی اقتصاد باعث شده است تا دلار آمریکا بسیار ضعیف شود و قیمت طلا تا بالای 1900 دلار رشد کند.

طی دو ماه گذشته طلا توانسته است نزدیک به 200 دلار رشد از خود نشان داده و قیمت آن 11.55 درصد صعود کند که سود قابل توجهی را برای معامله گران به ارمغان اورده است.

درباره مس نیز محرک های مالی عظیم ایالات متحده، چین و اقتصاد های غربی که معطوف به بازسازی زیر ساخت های اقتصادی بود باعث شد تا تقاضا برای مس افزایش یافته و قیمت آن افزایش پیدا کند.

چین که بزرگترین تولید کننده فلز مس در جهان است در حال واردات سنگ معدن مس و همچنین ضایعات مس است که انها را خالص سازی کرده و برای مصرف داخلی و همچنین صادرات استفاده می کند.

افزون بر این موارد کشور های جهان در حال حرکت به سمت انرژی های پاک هستند که خود نیازمند مقادیر بیشتر مس در فعالیت های زیرساختی انرژی می باشد و تقاضا برای ان را افزایش می دهد.

قیمت مس در ابتدای ماه گذشته 3.98 دلار به ازای هر پوند بود که طی این دوماه افزایش شدیدی پیدا کرده و هم اکنون 4.67 دلار به ازای هر پوند قیمت دارد و رشدی 17.34 درصدی را شاهد بوده است.

با این وجود کارشناسان بر این باورند که رشد قیمت مس به اتمام نرسیده و تا پایان سال جاری یا سه ماهه ابتدایی سال آینده می تواند تا 5.25 دلار رشد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا