اخبار

افزایش قیمت طلا و نقره با اعلام حفظ سیاست‌ های پولی فدرال رزرو / از سر گیری روند صعودی فلزات گرانبها | شبکه طلا و ارز

اقتصاد آنلاین اکرم شعبانی؛ بازارهای مالی ایالات متحده در اواسط هفته بر روی شهادت جروم پاول رییس فدرال رزرو درباره سیاست‌های پولی فدرال رزرو و اقتصاد ایالات متحده در مجلس نمایندگان متمرکز شده است. پاول با بیان اینکه فدرال رزرو هنوز هم بر کاهش برنامه خرید اوراق قرضه (تسهیل کمی) مصر است، تاکید کرد: سیاست‌های پولی کنونی ایالات متحده حفظ خواهد شد و افزایش فشارهای تورمی کنونی موقتی خواهد بود. اظهارات پاول در کنگره در ابتدای صبح باعث ایجاد تحرک مثبت در بازار فلزات گرانبها شد و همزمان تاثیر منفی بر روی شاخص دلار آمریکا بر جای گذاشت. بر این اساس روز گذشته طلای آتی آگوست با ۱۲.۷۰ دلار افزایش به قیمت ۱۸۲۲.۷۰ دلار در هر اونس و نقره آتی سپتامبر در بازار کومکس نیویورک با ۰.۰۹ دلار افزایش به قیمت ۲۶.۲۳ دلار در هر اونس معامله شد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در روز گذشته، شاخص قیمت مصرف کننده در ماه ژوئن ۱ درصد نسبت به ماه می افزایش یافت در حالی که پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش ۰.۶ درصدی این شاخص در مدت یک ماهه بود. با این وجود انتشار شاخص قیمت تولید کننده PPI بر نگاه سرمایه‌گذاران تاثیر چندانی نداشت و تغییر قابل توجهی در بازارها ایجاد نکرد. همچنین گفتنی است که روز سه‌شنبه شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده منتشر شد که بر اساس گزارش منتشر شده افزایش ۵.۴درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت و بالاترین جهش تورمی در طول ۱۳ سال گذشته بود. برخی تحلیل‌گران بر این باورند که فدرال رزرو پشت انتظارات تورمی کنونی وجود دارد.

بازارهای جهانی سهام روز گذشته عمدتا روند نزولی داشتند. در ایالات متحده آمریکا هم دو شاخص از سه شاخص اصلی روند صعودی در پیش گرفتند، به نظر می‌رسد بازارهای جهانی سهام در شرایط کنونی بر روی مساله شیوع نوع دلتای کرونا بر روی تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان متمرکز شده‌اند. این ویروس که در ایالات متحده هم روند افزایشی ابتلا در پیش گرفته، نوعی تهدید برای اقتصاد جهانی محسوب می‌شود.

در بازارهای کلیدی خارجی همانطور که پیشتر هم عنوان شد سخنرانی جروم پاول رییس فدرال رزرو تاثیر منفی بر شاخص دلار آمریکا بر جای گذاشت و منجر به عقب نشینی این شاخص شد. قیمت نفت خام نیمکس هم اندکی کاهش یافت و به قیمت ۷۳.۶۵ دلار در هر بشکه معامله شد. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی بر سر مساله افزایش تولید نفت خام به صورت غیررسمی توافق کرده‌اند که ظاهرا همین امر روند نزولی قیمت‌های روز گذشته را رقم زده است. بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری ایالات متحده نیز در محدوده ۱.۳۶درصدی معامله شد.

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، روند صعودی معاملات آتی طلای آگوست از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. نمودارهای میله‌ای روزانه بیانگر شکل گیری یک روند صعودی نوپاست. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت ۱۸۵۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی فنی و کمترین سطح قیمت معاملات هفته یعنی ۱۷۹۱ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۸۳۱.۱۰ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۱۸۴۰ دلار در هر اونس عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست طلا در کمترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۸۰۴.۹۰ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم ۱۸۰۰ دلار در هر اونس است.

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت نقره)

روند صعودی و نزولی معاملات آتی نقره سپتامبر در یک سطح کلی فنی و کوتاه مدت قرار دارد. هدف بعدی صعودی قیمت نقره رسیدن به سطح مقاومت کامل ۲۷ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به زیر سطح پشتیبانی ۲۵ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۶.۵۷۵ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم در بالاترین سطح قیمت معاملات ماه جولای یعنی ۲۶.۹۱ دلار در هر اونس مشاهده شده است در حالی که سطح پشتیبانی نخست نقره ۲۶ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم بر روی کمترین سطح قیمت معاملات هفته گذشته یعنی ۲۵.۸۲ دلار در هر اونس قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا