اخبار

اوضاع بازار سکه و ارز به کام معامله‌گران افزایشی | شبکه طلا و ارز

ایران اکونومیست- آیا روند نزولی دلار قطع شد؟ این سوال مهمی بود که در دومین روز هفته در ذهن بسیاری از معامله‌گران وجود داشت. روز یکشنبه،‌ خبری از معامله‌گران کاهشی در بازار نبود؛ اوضاع بازار به کام افزایشی‌ها بود و این گروه توانستند قیمت‌های بالاتری را در مقابل نام سکه و دلار مشاهده کنند.


در دومین روز هفته، فلز گرانبهای داخلی ۱۱۰ هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۱۰ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید. بخشی از این افزایش ناشی از رشد بهای دلار در بازار داخلی بود. اسکناس آمریکایی بعدازظهر روز یکشنبه با قیمت ۲۳ هزار و ۹۱۰ تومان به فروش می‌رفت که فاصله ۶۰ تومانی با قیمت روز شنبه داشت.

به گفته برخی تحلیلگران فنی، بازارها پس از چند روز نزول، به سطوح حمایتی نزدیک شده بودند و به همین دلیل، سطح خریدها برای سکه و دلار کمی افزایش یافت. از نگاه آنها،‌ دلیل معناداری نیز برای ادامه کاهش قیمت سکه و دلار وجود نداشت. به‌عنوان مثال، تقاضا در بازار حواله پایین نماند و افزایش تقاضا برای حواله درهم موجب شد که این ارز به محدوده ۶ هزار و ۵۸۰ تومانی برسد. افزایش جزئی درهم تا حدی موجب شد که سمت انتظارات در بازار ارز و سکه تحت‌تاثیر قرار بگیرد.

بررسی رفتاری روند دلار

شماری از فعالان بازار باور دارند، بازار در شرایط رفت و برگشت‌های محدود به سر می‌برد ولی همچنان روند کلی بازار نزولی است. دلار حدود ۱۰ فروردین محدوده ۲۶ هزار تومانی را لمس کرد ولی پس از آن در مسیر نزولی قرار گرفت. طی این روند نزولی، بازار چند بار به سوی نرخ‌های بالاتر برگشت ولی دوباره راه نزول را در پیش گرفت. اکنون شماری از فعالان باور دارند، ‌افزایش قیمت دلار در روز یکشنبه نیز حالت موقت خواهد داشت و بازار بار دیگر راه نزولی را در پیش خواهد گرفت.

از نگاه آنها بازارساز به‌دنبال آن است که قیمت‌ها را به آرامی پایین‌تر ببرد، بدون اینکه هیجان خاصی را به معامله‌گران وارد کند. در واقع بازارساز به دنبال نزول ادامه‌دار و آرام قیمت هاست. در چنین شرایطی، معامله‌گران نیز سعی می‌کنند با احتیاط بیشتری رفتار کنند و اقدام به خریدهای عجولانه نکنند.

بازیگران فنی بازار اعتقاد دارند، تا زمانی که دلار زیر محدوده ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی قرار دارد، بهتر است که موقعیت خرید جدیدی ایجاد نشود و تا هنگامی که به زیر محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی نرفته است، فروش‌های جدیدی صورت نگیرد. از نگاه آنها،‌ موقعیت‌های خرید و فروش در دامنه ۲۳ هزار و ۸۰۰ تا ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان چندان جذاب نیست. اقتصاد نیوز نیز گزارش داده است، در صورتی که مذاکرات به نتیجه مشخصی برسد، احتمال افت بیشتر قیمت اسکناس آمریکایی وجود خواهد داشت. با این حال، برخی تحلیل‌گران باور دارند دلار به زیر ۲۲ هزار تومان نخواهد رفت؛ چراکه دولت برای رفع کسری بودجه خود نیاز به فروش دلار در محدوده‌های معقول دارد. دکتر حسین عبده‌تبریزی اخیرا در کلاب هاوس «دنیای‌اقتصاد» عنوان کرد؛‌ افزایش درآمد دلاری نباید به قیمت پایین دلار بینجامد تا مزیت‌های تولید و صادرات ما صدمه نبیند. اما دولتی که کسری بودجه دارد و می‌خواهد دلار بفروشد، اگر دلاری از طریق مذاکرات جدید نصیبش شود، حتما عرضه می‌کند. علاقه هم ندارد که در پایان عمر دولت، نرخ دلار بسیار بالایی را تحویل دولت جدید دهد.

بنابراین انتظارات قیمت دلار کاهشی از این تصور نشات گرفته است. برداشت (perception) فعالان بازار افزایش قیمت دلار نیست. خلاصه در سال ۱۴۰۰ به‌رغم رشد نقدینگی، انتظارات نرخ تورم کاهشی است، اگر انتظار بازار آن باشد که در پایان سه ماه اول دلار را بین ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان ببیند.

نقاط خاص در بازار سکه

در بازار سکه نیز نقاط خاصی مورد توجه معامله‌گران است. به‌عنوان مثال، تحلیلگران فنی باور دارند در صورتی که فلز گرانبهای داخلی مرز ۱۰ میلیون تومانی را از دست بدهد، در سرازیری کاهشی قرار خواهد گرفت. حتی عده ای عنوان کرده اند که سکه ممکن است با از دست دادن مرز ۱۰ میلیون تومانی به سوی کانال ۸ میلیون تومانی برود. سکه در ۱۰ ماه گذشته تنها یک بار زیر مرز۱۰ میلیون تومانی نوسان کرد. بسیاری از سکه بازان امیدوارند که حمایت مرزی فلز گرانبهای داخلی به راحتی شکسته نشود. به همین دلیل است که درآستانه مرز ۱۰ میلیونی تا حدی خریدهای خود را بیشتر می‌کنند.

به گفته فعالان، سکه در صورتی می‌تواند در مسیر افزایشی قرار بگیرد که در مرحله اول از نقطه ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عبور کند. سطح بعدی مقاومتی سکه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. سکه پس از عید گرفتار موج نزولی شده است و تا از آن خارج نشود،‌ خریداران به بازار بازنخواهند گشت.

دنیای‌اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا