اخبار

برخی با هدف مقاصد سیاسی فشار زیادی بر تولید وارد می‌کنند/خرید و فروش سکه بیشتر از تولید سود دارد | شبکه طلا و ارز

تولید امسال جهش داشته است اما متاسفانه جهش قیمت‌ها اجازه نداد تا جهش تولید دیده شود.


تولید امسال جهش داشته است اما متاسفانه جهش قیمت‌ها اجازه نداد تا جهش تولید دیده شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست بررسی مشکلات اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان کالای کشباف، جوراب، کاموا، پتو، حوله تهران با حضور جمعی از فعالین این صنف در خبرگزاری کار ایران (ایلنا) برگزار شد قسمت اول این نشست سه شنبه 28 بهمن منتشر شد (اینجا بخوانید ) و قسمت دوم نشست را در ادامه می‌توانید بخوانید.

نادر بابا کشی زاده تولیدکننده لباس زنانه زمستانی با اشاره به اینکه مواد اولیه گران شده است گفت: ابتدای امسال مواد اولیه کیلیویی 60 هزار تومان بود اما امروز 135 هزار تومان است چقدر ما می‌توانیم اجناس خود را افزایش بدهیم تا بتوانیم مواد اولیه تهیه کنیم. هر چقدر ما سود می‌بریم تورم آن را از ما می‌گیرد.

وی ادامه داد: در بحث مالیات ما شاهد افزایش 15 درصدی مالیات هستیم در حالی که در همه جای دنیا برای تولیدکنندگان معافیت مالیاتی انجام می‌شود اگر تولیدکننده‌ای ابتدای سال به جای اینکه سرمایه‌اش را در تولید هزینه کند سکه طلا می‌خرید و امروز می‌فروخت سود بسیار زیادی نصیبش می‌شد. با این حال ما تلاش کردیم تا نیروهای خودمان را تعدیل نکنیم تسهیلاتی هم که به ما می‌دهند کافی نیست.

محسن وحدت تولیدکننده لباس بچه‌گانه با اشاره به وضعیت بازار لباس کودک و نوزاد گفت: به رغم آنکه ما در فاز 2 شهرک صنعتی قرچک ثبت‌نام کرده‌ایم اما هر روز به ما برای راه‌اندازی این شهرک وعده می‌دهند. در حالی که اگر این شهرک‌ راه‌اندازی شود و فضای بزرگتری در اختیار ما قرار بگیرد می‌توانیم تولید خود را افزایش دهیم و کاملا نیاز داخل را برآورده کنیم و حتی صادرات نیز داشته باشیم و این امر می‌توانست در سال جهش تولید محقق شود.

وی ادامه داد: تولید امسال جهش داشته است اما متاسفانه جهش قیمت‌ها اجازه نداد تا جهش تولید دیده شود و همین مساله باعث ضرر تولیدکنندگان شد. نکته دردناک این است که بخش زیادی از مواد اولیه به جز وش از داخل تامین می‌شود به همین دلیل نباید افزایش دلار بر روی آن تاثیر بگذارد.

وی ادامه داد: در بخش ماشین‌آلات جدا از اینکه قطعات ماشین‌های موجود به سختی تهیه می‌شود نکته مهم این است که بسیاری از این ماشین‌ها قدیمی هستند و فناوری‌های آنها از دور خارج شده است و یکی از الزامات رقابت با محصولات خارجی تولید کالای باکیفیت است و کالای باکیفیت نیاز به ماشین‌آلات مدرن روز دارد و امروز کالای تولید داخل نه تنها قابل رقابت با مشابه خارجی است بلکه در برخی موارد بهتر از مشابه خارجی است.

وی با اشاره به اینکه ما باید به سمت برندسازی حرکت کنیم گفت: امروز به دلیل ویروس کرونا بحث فروش آنلاین و اینترنتی بسیار مطرح شده است باید قبول کنیم که مشتری زمانی کالایی را می‌خرد که‌ آن برند را بشناسد و امروز نیاز جدی به برندسازی کالای ایرانی داریم.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات کرونایی را دریافت نکرده است گفت: من در فروردین ماه لیست بیمه بیکاری برای کارگرانم رد کردم و آنها علاوه بر کمک دولت بیمه بیکاری نیز دریافت کردند خود من نیز بر اساس فرمی که اعلام شده بود در سایت اعلام شده تقاضای تسهیلات کرونایی را کردم اما به من گفتند که به شما تعلق نمی‌گیرد به دلیل آنکه بیمه بیکاری برای پرسنل رد کرده‌اید. سوال بزرگ این است که مگر من مقصر گسترش ویروس کرونا هستم و یا اینکه آ‌یا اشتباه کردم که کارگران خود را بیمه بیکاری کردم حتی کارگران حاضر بودند تا بیمه بیکاری را بازگردانند تا من بتوانم وام را بگیرم.

علی سجادیان فعال در بخش رنگرزی و بافندگی حلقوی پارچه گفت: بسیاری از تولیدکنندگان به صورت نقدی کالای خود را نمی‌فروشند بلکه به صورت مدت‌دار خرید و فروش می‌کنند وقتی این خرید و فروش مدت‌دار می‌شود تورم بر روی آن تاثیر مستقیمی دارد مشکل اصلی این نیست که تورم ایجاد می‌شود بلکه مشکل بزرگتر این است که ثباتی وجود ندارد و امروز تولید به نوعی یک قمار بزرگ است از زمانی که مواد اولیه کالایی را خریداری می‌کنیم تا روزی که کالا تولید می‌شود و می‌فروشیم نمی‌دانیم چه سرنوشتی دارد زیرا اگر سود من از تورم عقب بماند من باخته‌ام.

وی ادامه داد: در شهرک‌های صنعتی رگ حیات ما گاز است و متاسفانه امسال به دلیل مشکلات انرژی گاز بسیاری از واحدهای ما قطع شده است و باید رایزنی‌های بسیاری بکنیم تا گاز ما وصل شود. در بخش نیروی کار به رغم آنکه در جامعه بیکاری زیاد است اما ما در تامین نیروی کار متخصص مشکلات زیادی داریم اگر کسی به کار رغبتی ندارد به دلیل آ‌ن است که میزان حقوق کارگر پایین است یک پیک موتوری که شغل شریفی هم هست در ماه حداقل شش میلیون درآمد دارد چرا باید یک  کارگر متخصص سه میلیون تومان حقوق بگیرد و امروز یک کارگر ساده با اضافه کار باید بالای پنج میلیون تومان حقوق بگیرد.

وی ادامه داد: وضعیت تولید در کشور خوب شده است دلیل آ‌ن افزایش قیمت دلار باعث شده واردات کالا کم شود و تولید کالای داخلی افزایش پیدا کند از سوی دیگر اگر یک تولیدی تعطیل شود شاید به صورت زنجیروار صد نفر بیکار شوند.

حسن کرمانی  تولید کننده پوشاک مردانه گفت: امروز تولیدکنندگان پوشاک در زمان کرونا با تولید ماسک و گان به کمک تیم بهداشت و کادر درمان آمدند اما متاسفانه به دلیل سیاست‌های غلط همین تولیدکنندگان شرمنده کارگران خود شدند متاسفانه شهرک‌های صنعتی در پیشوا و قرچک بدون آنکه زیرساخت‌های آنها تکمیل شده باشد راه‌اندازی شدند و ما نیز به اشتباه به این شهرک‌ها رفتیم و همین مساله بر تولید تاثیر گذاشت و ما مجبور شدیم حدود 20 نفر را تعدیل کنیم و بیکاری هر کارگر ماهر خنجری در دل کارفرماست اگر شهرک‌های صنعتی مورد توجه قرار بگیرد و امکانات آن فراهم شود خود من می‌توانم سه هزار نفر را مشغول به کار کنم هر کارفرمایی دو خانواده دارد یک خانواده همسری و یک خانواده کارگری.

محمد تاج القرا تولیدکننده‌ای که حدود 50 سال است در زمینه بافت پارچه و پوشاک فعالیت می‌کند گفت: بزرگترین مشکل برای همه تولیدکنندگان تهیه مواد اولیه است مواد اولیه تولیدی‌های ما پنبه است امروز اگر بر روی کاغذ قیمت پنبه را با دلار 30 هزار تومان حساب کنیم باید کیلیویی 80 هزار تومان بخریم اما چرا همین پنبه را ما باید 120 هزار تومان هزینه بدهیم ما در بحث واردات پنبه حدود 80 درصد واردات داریم و با همین رقم خرید پنبه بسیار سخت است.

وی اشاره به بحث تحریم‌های داخلی گفت: متاسفانه برخی با هدف مقاصد سیاسی فشار زیادی بر تولید وارد می‌کنند تا در این دولت تولید بخوابد در بحث واردات پنبه چرا اجازه نمی‌دهند ما به صورت مستقیم پنبه و نخ وارد کنیم و متاسفانه واردات پنبه و نخ انحصاری شده است و فقط به گروهی اجازه داده می‌شود که واردات انجام بدهند که روابطی در وزارتخانه‌ها دارند. امروز بزرگترین چرخش اقتصاد در کشور تولیدات منسوجات و پوشاک است.

کمال آبادی نایب رییس اتحادیه کشباف نیز گفت: باید پیگیری کنیم و علاوه بر بیان مشکلات در بین مسولان و وزرا و مکاتبه با آنها در رسانه‌ها نیز آنها را بیان کنیم و از رسانه‌ها نیز می‌خواهیم که به تولید توجه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا