اخبار

زرندی: ۸۰ درصد معاملات بورس کالا مربوط به خانواده صنعت و معدن است | شبکه طلا و ارز

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: فعالیت‌های خود را در حوزه بورس کالا شروع و معتقدیم سال ۱۴۰۰ فرصت ویژه‌ای است تا بر این بورس تمرکز داشته و در حوزه معدن مزایده‌ها را به این سمت بیاوریم.


به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، «سعید زرندی» روز یکشنبه در آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالا افزود: امروز به دلیل همکاری‌های مثبتی که با بازار سرمایه و بورس کالا داشته ایم جهت گیری‌های خوبی در این زمینه شکل گرفته است.

وی افزود: باید اعلام کنم که در زمان روند صعودی بورس و اکنون که بازار سهام در مدار ریزشی قرار دارد، در شورای عالی بورس بر روی موضوعی تاکید و اعتقاد داشتیم که چنانچه بورس در خدمت تولید و بخش واقعی اقتصاد قرار نگیرد نمی‌تواند در مسیر هدفی که برای آن تعیین شده است نقش آفرینی کند.

زرندی خاطرنشان کرد: باید همه جهت گیری‌ها را در استفاده از ابزار علمی و جدیدی که در کشور شکل گرفته و متناسب با ادبیات دنیا است و منجر به رشد بخش واقعی اقتصاد شود را به کار بگیریم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در جهت گیری کلان وزارت صمت استفاده از موضوع یا توان بازار سرمایه به عنوان رکن اساسی، شناخته شده است، بنابراین از اواخر سال ۹۸ مدل تغییر ساختاری را در مجموعه وزات صمت در پیش گرفتیم و دفتر تامین منابع مالی را شکل دادیم با این رویکرد که بتوان ابزار‌های نوینی را در خدمت تولید کنندگان قرار دهیم.

زرندی گفت: تولیدکنندگان ایران در حوزه فنی بسیار رشد کرده اند، اما متناسب با این رشد در حوزه اصلاح ساختار‌های مالی آماده نیستند؛ بنابراین در دو سال گذشته تمرکز خود را در ترویج، توسعه و نگاه جدید به بازار سرمایه و استفاده از این ظرفیت قرار داده ایم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حوزه بازار سرمایه با حمایتی که توسط شورای عالی بورس صورت گرفت و با مصوبه سران، معافیت مالیاتی را برای شرکت‌هایی که به سمت بازار سرمایه روی آورده بودند لحاظ کردیم و امیدواریم که این موضوع به دلیل استقبال‌های صورت گرفته تمدید شود.

وی افزود: به ۴۲۲ شرکت جدیدی که فراخوان داده بودیم، به سمت استفاده از ظرفیت بازار سرمایه روی آورده اند که با آن‌ها به نتیجه‌های مثبتی رسیدیم.

زرندی گفت: از این تعداد ۲۲۴ شرکت با نهاد مالی قرارداد امضا کردند که این اتفاق خوبی است، زیرا وارد مرحله اجرا شدند.

۸۰ درصد معاملات بورس کالا مربوط به خانواده صنعت و معدن

وی اظهار داشت: سهم صنعت و معدن ۵۳ درصد و پتروشیمی ۲۷ درصد از معاملات بورس کالاست به عبارتی ۸۰ درصد معاملات بورس کالا مربوط به خانواده صنعت و معدن است و باید از این ظرفیت بالا نهایت بهره را برد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شهریور ماه سال ۱۳۸۲ بحث بورس فلزات مطرح شده بود و این اقدام پایه‌ای بود که در مجموعه وزارت صنعت شکل گرفت، این اقدام در سال‌های بعد تکمیل و در نهایت بورس کالای فعلی شکل گرفت.

وی به راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالا اشاره کرد و افزود: تشویق حضور تولید و صنعت در بورس کالا نیازمند تنوع ابزار‌های مالی است که امروز روش حراج باز گام مثبتی برای ثبات آفرینی و آرامش عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان حوزه صنعت در زمان انجام معاملات است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هدف گذاری بر روی حوزه نقره از جمله صنایع استراتژیکی است که برنامه ریزی جدی را بر روی آن داریم، افزود: برنامه ریزی لازم را برای تولید ۷۰ تن مصنوعات نقره‌ای و صادرات ۲۰ تن را برای سال ۱۴۰۰ انجام داده ایم که این موضوع نیازمند نگاه و فکر جدی است.

وی افزود: در هر ۱۰۰ گرم تولید مصنوعات نقره می‌توان ۱۸۰ نفر اشتغال مستقیم را ایجاد کرد.

زرندی با بیان اینکه در حوزه تسهیل معاملات باید بیشتر اقدام کرد، گفت: نگاه به تامین مالی مانند به کار گرفتن اوراق سلف به خوبی در حوزه مجموعه بورس کالا انجام شده است.

وی گفت: نگاه تضمین تعهدات نیازمند بازنگری است و آمادگی همکاری بیشتر داریم تا به سمت نظام عرضه و تقاضا محور حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: برای توسعه حوزه اوراق بهادار و بورس کالا آماده همکاری هستیم، امسال هدف گذاری کردیم تا برای جهت گیری جدید در حوزه بورس اوراق ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کنیم که تاکنون نزدیک به ۹ هزار میلیارد تومان محقق شده است.

زرندی خاطرنشان کرد: در برنامه بودجه سال ۱۴۰۰ شرکت‌های سهامی عام پروژه مصوب شد که این موضوع هم فرصتی مناسب برای شکل گیری سرمایه گذاری‌های بزرگ با استفاده از بستر بازار سرمایه است.


برنامه ریزی برای مصنوعات نقره و صادرات آن در سال ۱۴۰۰

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هدف گذاری بر روی حوزه نقره از جمله صنایع استراتژیکی است، به همین دلیل برنامه ریزی‌های جدی را بر روی این حوزه داریم، افزود: برنامه‌ریزی لازم را برای تولید ۷۰ تن مصنوعات نقره و صادرات ۲۰ تن را برای سال ۱۴۰۰ انجام داده ایم که این موضوع نیازمند نگاه و فکر جدی است.

وی افزود: با تولید هر ۱۰۰ گرم مصنوعات نقره می‌توان برای ۱۸۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرد.

زرندی با بیان اینکه در ایران بر روی حوزه طلا و جواهرات کم کار شده، گفت: این فعالیت در جهان با گردش مالی بیش از یک هزار میلیارد دلار همراه است، به همین دلیل در سال ۹۹ فعالیت‌های منسجمی را در این زمینه در دستور کار قرار دادیم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: فعالیت‌هایی را در حوزه صنعت نقره انجام داده ایم، امیدواریم با اقدامی که در حوزه بورس کالا انجام می‌شود شاهد توسعه حضور محصولات صنعتی باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا