اخبار

عدم توانایی طلا برای رشد بیشتر، آیا قیمت طلا سقوط خواهد کرد؟ | شبکه طلا و ارز

در روز گذشته طلا و نقره شاهد افزایش شدید در قیمت خود بودند اما نتوانستند در سطوح بالا تری تثبیت شده و افت شدیدی را از خود نشان دادند.

عدم توانایی طلا برای رشد بیشتر، آیا قیمت طلا سقوط خواهد کرد؟


در روز گذشته طلا و نقره شاهد افزایش شدید در قیمت خود بودند اما نتوانستند در سطوح بالا تری تثبیت شده و افت شدیدی را از خود نشان دادند.

دیروز طلا با بیش از 27 دلار افزایش قیمت به 1792 دلار رسید اما با برخورد کردن به مقاومت محکم خود در سطح 1800 دلار دچار فشار فروش شده و به کانال 1770 دلار بازگشت.

هم اکنون قیمت هر اونس طلای جهانی 1774 دلار می باشد که نسبت به روز گذشته 4 دلار کاهش قیمت داشته است. این موضوع نشان می دهد که افزایش قیمت روز گذشته طلا کوتاه مدت بوده و توان چندانی برای رشد طولانی مدت نداشته است.

نقره نیز در روز گذشته توانست تا نزدیکی مقاومت محکم خود در 27 دلار رشد کرده اما در پایان روز تا 26.60 دلار سقوط کرد. امروز نیز همچنان به کاهش خود ادامه داده و هم اکنون 26.30 دلار قیمت دارد.

مهم ترین عاملی که باعث کاهش قیمت فلزات گران بها مانند طلا و نقره شد اظهارات جنت یلن وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا درباره نرخ بهره بود.

وی طی صحبت های خود اظهار داشت که برای بهبود شرایط اقتصاد لازم است تا نرخ بهره افزایش یابد. این در حالی است که فدرال رزرو نرخ بهره را نزدیک به صفر نگه داشته است.

یکی از عمده دلایل افزایش محبوبیت طلا از سال گذشته و با آغاز همه گیری ویروس کرونا پایین بودن نرخ بهره بود و در صورتی که نرخ بهره افزایش یابد قیمت طلا کاهش های شدید تری را تجربه خواهد کرد.

یلن همچنین درباره طرح افزایش مالیات بر ثروتمندان آمریکایی و محرک های مالی برای زیر ساخت را مورد توجه قرار داده و اظهار داشت که این طرح ها می تواند کسری های دولت را کم باقی نگه دارد.

علاوه بر شوکی که جنت یلن درباره نرخ بهره ایجاد کرد، صحبت های وی باعث شد تا ارزش شاخص دلار نیز افزایش یافته و قیمت طلا ضربه بیشتری را احساس کند.

در این میان و با وجود کاهش قیمت فلزات گرانبها مانند طلا، نقره و پلاتین، فلز صنعتی مس همچنان به افزایش خود ادامه داده و هم اکنون در مسیر رسیدن به اوج های جدیدی است.

استراتژیست های بانک آمریکا بر این باور هستند که قیمت مس توانایی افزایش قیمت تا 13 دلار را نیز دارد و می تواند به اوج های جدیدی دست پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا