اخبار

کدام سکه رکورددار بیشترین سود در سال 99 بود؟ | شبکه طلا و ارز

اول سال هر قطعه ربع سکه در بازار حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود و در روزهای پایانی اسفند این رقم به چهار میلیون تومان رسید.

کدام سکه رکورددار بیشترین سود در سال 99 بود؟

به گزارش سایت طلا، سکه ربع بهار آزادی با افزایش ۱۰۴ درصدی رکورددار بیشترین بازدهی در سال ۹۹ بود اما تنها کسانی که در نیمه اول سال دست به خرید سکه زده بودند از سرمایه‌گذاری در بازار سکه سود کردند چرا که در نیمه دوم سال و در بازه‌های سه‌ماهه و شش‌ماهه سرمایه‌گذاری روی انواع سکه بازدهی منفی به همراه داشته است. برای محاسبه بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار سکه باید توجه داشته باشید که اگر بخواهید سکه‌هایتان را بفروشید، باید به قیمت‌های پایین‌تر رضایت بدهید.

سکه تمام طرح جدید؛ ۶۹ درصد در سال

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی ابتدای سال ۹۹ حدود شش میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بود. قیمت سکه تمام طرح جدید در هفته آخر مهرماه حدود ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. از آن روز تا انتهای سال قیمت سکه حدود ۳۵ درصد کاهش پیدا کرد. در آخرین روزهای سال قیمت سکه در بازار آزاد به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید اما آنهایی که قصد فروش داشتند، سکه‌های خود را نهایتا با قیمت ۱۰ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان فروختند. بر این اساس بازدهی یکساله سکه تمام طرح جدید حدود ۶۹ درصد محاسبه می‌شود. البته سرمایه‌گذاری روی سکه در بازه شش ماه و سه ماه اخیر با ضرر ۲۰ و ۱۱ درصدی همراه بود. قیمت سکه در پایان شهریور ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و در ابتدای زمستان حدود ۱۱ میلیون و ۸۰ هزار تومان بود. سکه طرح قدیم بیشترین ضرر را در بازه‌های سه ماهه و شش ماه به همراه داشت.

بازدهی شش ماهه: منفی ۲۰ درصد

بازدهی سه ماهه: منفی ۱۱ درصد

سکه تمام طرح قدیم؛ ۶۱ درصد در سال

کمترین بازدهی بین سکه‌های مختلف در سال ۹۹ به سکه تمام طرح قدیم مربوط می‌شود. ابتدای سال ۹۹ این سکه حدود شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت و در روزهای پایانی سال قیمت آن به حدود ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید، اما در بازار آن را با قیمت ۱۰ میلیون تومان می‌خریدند. با این حساب بازدهی یک سال سرمایه‌گذاری با سکه طرح قدیم، حدود ۶۱ درصد محاسبه می‌شود. بیشترین قیمت سکه طرح قدیم در سال ۹۹ حدود ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در هفته آخر مهرماه بود. سکه طرح قدیم در بازه شش ماهه و سه ماهه بازدهی منفی ۱۸ و ۱۰ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد. قیمت آن در نیمه سال ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ابتدای زمستان حدود ۱۱ میلیون و ۸۰ هزار تومان بود. هرچند سود یکساله سکه طرح قدیم از طرح جدید کمتر بود اما دست‌کم در بازه‌های کوتاه‌مدت سه‌ماه و شش ماه ضرر کمتری نسبت به سکه طرح جدید نصیب مشتریانش سکه طرح قدیم شد.

بازدهی شش ماهه: منفی ۱۸ درصد

بازدهی سه ماهه: منفی ۱۰ درصد

سکه نیم‌بهار آزادی؛ ۹۱ درصد در سال

اول سال ۹۹ اگر نیم‌سکه خریده بودید، در پایان سال می‌توانستید حدود ۹۱ درصد سود کنید. ابتدای سال ۹۹ قیمت هر قطعه سکه نیم‌بهار آزادی در بازار سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بود و در روزهای پایانی اسفند این رقم به شش میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید. البته قیمت خرید در بازار کمتر و حدود شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود. با این حساب بازدهی نیم‌سکه کمی پایین‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. نیم‌سکه در هفته آخر مهرماه ۹۹ که رکورد قیمت‌ها در بازار سکه به حساب می‌آید به قله هشت میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی رسید. در بازه شش‌ماه سرمایه‌گذاری روی نیم‌سکه ۱۱ درصد ضرر به همراه داشت و در بازه سه‌ماهه تنها ۱.۸ درصد سود نصیب سرمایه‌گذاران کرد. نیم‌سکه تنها سکه‌ای است که نسبت به ابتدای زمستان قیمت بالاتری داشت و دیگر انواع سکه همگی بازدهی منفی را در سه ماه آخر سال به نام خود ثبت کردند.

بازدهی شش ماهه: منفی ۱۱ درصد

بازدهی سه ماهه: مثبت ۱.۸ درصد

سکه ربع‌بهار آزادی؛ ۱۰۴ درصد در سال

بهترین نوع سکه برای سرمایه‌گذاری در سال ۹۹، سکه ربع‌بهار آزادی بوده که قیمت آن بیش از دو برابر شده است. اول سال هر قطعه ربع سکه در بازار حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود و در روزهای پایانی اسفند این رقم به چهار میلیون تومان رسید. البته آنهایی که با قصد فروش ربع سکه به بازار رفتند پیشنهاداتی دریافت کردند که حدود ۱۲۰ هزار تومان ارزان‌تر بود؛ یعنی نهایتا سه میلیون و ۸۸۰ هزار تومان. بر این اساس بازدهی یک سال سرمایه‌گذاری روی ربع سکه حدود ۱۰۴ درصد بود. اوج قیمت ربع‌سکه در سال ۹۹ با حدود پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به هفته آخر مهرماه مربوط می شود. با اینکه ربع‌سکه نسبت به اول سال رشد قابل توجهی داشت اما در بازه‌های کوتاه‌مدت شش ماهه و سه ماهه نه‌تنها سودی به همراه نداشته بلکه تا حدودی به ضرر سرمایه‌گذار‌ها بوده. قیمت ربع سکه در نیمه سال ۹۹ چهار میلیون تومان و در ابتدای زمستان ۹۹ چهار میلیون و ۷۵ هزار تومان بود که نشان از بازدهی منفی در بازه‌های کوتاه‌مدت دارد.

بازدهی شش ماهه: منفی سه درصد

بازدهی سه ماهه: منفی ۴.۸ درصد


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا